Jak vybrat doménu pro svůj web?

2. Srp 2017 | Nový web

Pokud jste se rozhodli pořídit si vlastní webové stránky, je před vámi jedno z nejzásadnějších rozhodnutí. Musíte vybrat tu správnou doménu pro svůj web.

Ta vás pak bude provázet po celou dobu existence webu. Její výběr byste tak rozhodně neměli podcenit (je to podobné, jako byste vybírali název nové firmy). Pozdější změna domény je hodně komplikovaná a může vám spíše uškodit (ztráta historie a pozic ve vyhledávačích).

Co je to doména?

Než začnete nad názvem domény přemýšlet, je nutné vědět, co to vlastně je.

Doména (nebo správněji doménové jméno) je adresa vašich webových stránek ve tvaru vášweb.cz. Po zadání této adresy do prohlížeče se návštěvníkovi zobrazí vaše webové stránky. Z toho vyplývá, že každá doména je unikátní a může směřovat pouze na jeden konkrétní web.

Pro představu doména je např. Seznam.cz, Facebook.com nebo Designia.cz.

Zde jsou některé faktory, které byste rozhodně měli zvážit při jejím výběru.

Doména by měla být unikátní

Název domény neboli vašeho webu by měl být unikátní a pokud možno nezaměnitelný. Ideálně by měl souviset s tématem vašeho webu.

Provozuje vaše konkurence web na adrese svatbypraha.cz ? Na doménu prahasvatby.cz raději zapomeňte.

Lidé se snadno spletou a nikdy si nezapomenou, kterou doménu vlastně chtěli navštívit.

Lepší variantou bude vymyslet si něco originálnějšího. Ideálně zvolenou doménou je v tomto oboru např. vezmemese.cz.

My jsme se raději rozhodli pro doménu designia.cz, namísto vytvoreniwebovychstranek.cz.

Dávno neplatí, že v doméně musíte mít klíčové slovo (u případu výše je to svatba). Své by o tom mohla vyprávět např. alza.cz – ta si na začátku zvolila originální a snadno zapamatovatelnou doménu. Vyhledávače dnes dávají přednost kvalitním stránkám s přínosným obsahem pro uživatele. To je mnohem důležitější faktor pro to, abyste se dobře umisťovali ve vyhledávačích.

Čím kratší, tím lepší

S tím, že by měla být doména originální a snadno zapamatovatelná souvisí i její délka. Čím kratší doména bude, tím lépe se bude lidem pamatovat (a také vyslovovat).

Kratší doména také lépe vypadá a snáze se vejde na vaše propagační materiály, např. na vizitky.

Jako příklad může být e-shop unim.cz – ten zvolil krátkou doménu, která se dobře pamatuje. Horší variantou by bylo dekoraceprodumazahradu.cz

S pomlčkou nebo bez?

Jakmile se začne řešit délka domény, pravděpodobně brzy narazíte na nějakou dvouslovnou doménu, která vás zaujala. A teď začnete řešit, jestli si vybrat verzi s pomlčkou nebo bez.

Tedy zvolit raději ucetnikladno.cz nebo ucetni-kladno.cz ?

V zásadě je to úplně jedno, zde dejte na to, která verze lépe vypadá. Osobně bych spíše doporučil verzi bez pomlčky, pokud se vám ale nestane, že by na sebe navazovala dvě stejná písmena (pneuservisslany.cz).

Nejlépe uděláte, když se rozhodnete zaregistrovat si obě varianty.

Pak budete mít jistotu, že ať uživatel zadá adresu s pomlčkou nebo bez ní, dostane se na váš web. Zároveň se vyhnete tomu, aby si druhou variantu v budoucnu nezaregistrovala konkurence.

Musí se také dobře vyslovovat (a psát)

Vaše doména nebude vždy jenom napsaná, ale budou si ji lidé říkat navzájem, budete ji diktovat do telefonu a někdy se může stát, že člověk na druhé straně si ji špatně zapíše (nebo nebude vědět, jak se to píše) a na váš web se pak nikdy nepodívá.

Ideální by také bylo vybrat takovou, aby neobsahovala diakritiku. Tím to uživatelům ještě více usnadníte.

Pokud např. budete prodávat nebo vyrábět návnady na ryby, raději nevolte doménu plovoucí-boilies.cz.

Sice je tematická, ale věřím, že velká část lidí, bude vyhledávat nějak takto

  • plovouci-bojlis.cz / plovoucí-bojlis.cz / plovoucibojlis.cz / plovoucíbojlis.cz
  • plovouci-boilis.cz
  • povoucíboylis.cz
  • plovouci-bojlís.cz
  • plovouciboyleas.cz
  • atd.

Jakou koncovku domény vybrat?

Koncovka domény (správněji doména prvního řádu) je to .cz na konci.

Dnes máte možnost vlastnit nejenom vasedomena.cz, ale např. vasedomena.comvasedomena.eu atd. V poslední době je možné zaregistrovat si i mnohem „exotičtější“ domény typu .coffee.xyz.party, ….

Opravdu to ale nedoporučuji. Může znít fajn, pokud máte vlastníte kavárnu v Liberci, zaregistrovat si doménu liberec.coffee, ale ve skutečnosti s tím budete mít v budoucnu spíše problémy.

Jednak lidé budou mít problém správně napsat slovo coffee (viz výše) a také se bude naprosto běžně stávat, že lidé budou do vyhledávače zadávat libereccoffee.cz nebo liberec-coffee.cz.

Z tohoto příkladu vyplývá, že pro český trh byste se měli pokusit sehnat si volnou doménu s koncovkou .cz – tedy tu, která je pro český trh určená a tu, na kterou jsou Češi zvyklí.

Pokud plánujete expandovat do zahraničí, nebo už tam podnikáte, pak můžete vybrat doménu s koncovkou .com nebo .eu.

Váš region v názvu domény

Pokud nemůžete najít volnou doménu, můžete zvážit přidání vašeho regionu nebo města do domény. Určitě se to vyplatí tehdy, pokud opravdu regionálně působíte (typicky stěhování, kadeřnictví, truhlář).

Doména truhlar.cz je již obsazená, ale s doménou truhlaropava.cz máte větší šanci (a lidé vás takto skutečně budou hledat). Zde to určitě smysl dává.

Naopak pokud budete účetní, pak bych se regionem raději neomezoval.

Doména ucetni-trebic.cz může být volná, ale co když začnete získávat zakázky online z celé republiky. Pak už vaše „omezení“ regionu v doméně nebude platné a někoho může mást.

Použití vlastního jména jako doména

Pokud nemůžete žádnou doménu vybrat, zvažte použití vlastního jména. To se hodí zvláště u online profesí (tvůrce webů, marketingový specialista, copywriter). Není potřeba vymýšlet doménu ve tvaru textynazakazku.cz, když můžete mít petrnovak.cz

Lidé si Vás tak snadněji zapamtují a vy si tím budujete svoji značku.

Podobné je to i u zmiňované účetní – proč nezvolit ucetni-suchankova.cz ?

Poradím vám

Jak vidíte, čeká vás opravdu zásadní rozhodnutí, které má vliv na spoustu faktorů v budoucnu.

Budou si lidé vaši doménu (váš web) dobře pamatovat a šířit jej dál, nebo budou mít s jeho zapamatováním problém a možná se na váš webu ani nenajdou. To je zásadní.

Pokud si nejste s výběrem správné domény jisti, napište mi a pomůžu vám. Můžu vám dát zpětnou vazbu na vaše návrhy, nebo naopak navrhnout, jakou variantu bych pro váš obor zvolil já.